Kodutöö 11

Seekord vaatleme lähemalt üht tarkvara arendusmudelit ja üht ärimudelit reaalsete projektide põhjal.

Tänapäeval on kujunenud palju erinevaid tarkvara arendusmudeleid. Kuna võimalusi on palju siis kasutatakse ka mitmeid mudeleid korraga ehk luuakse mitmete lahenduste kombinatsioone. Selle näiteks on hea tuua Spotify. Tarkvara loomise alguses kasutati puhast Scrumi, kuid tarkvara arenedes avastati, et sellel on oma plussid ja miinused ning vajaks mõningaid muudatusi paremaks arendustööks just selles ettevõttes. Seetõttu nad tegid Scrumile muned muudatused ja lõid oma enda versiooni.

Scrumis on kolm rolli: Scrum Master, kes ei ole boss, vaid rohkem moderaator, kes suunab ja abistab meeskonnaliikmeid, Product Owner, kes on esindab projekti tellijat ja lõpuks väike meeskond. Meeskonnas korraldatakse oma tööd meeskonnasiseselt, kus kõik teevad kõike. Scrumi eesmärk on anda välja pidevalt väikesi uuendusi. Selleks jagatakse suuremad ülesanded väiksemateks, et need jõuaks kiiremini kliendi. Oluline on väärtuse loomine kliendile, mitte plaanist kinni pidamine, sest pidevalt toimuvad muutused ja sellega peab suutma kaasa minna. Peale selle on Scrumi eesmärk kukkuda läbi nii pea kui võimalik, et sellest õppida ja teha paremini, sest miski ei ole perfektne, alati eksisteerivad vead.

Ärimudeli näiteks on Dropbox, mis kasutab Freemium ärimudelit. Nimelt saab Dropboxi kasutada tasuta mahuga 2GB. Kui aga on soov kasutada suuremat mahtu oma failide hoiustamiseks ja jagamiseks, siis selleks tuleb maksta kindel summa kuus. Tasuta versiooni idee on anda klientidele võimalus proovida antud tarkvara. Kui see sobib, siis saab seda paketti vajadusel täiendada tasulisele versioonile, kus on rohkem mahtu. See lahendus toimib, sest paljud inimesed tahavad saada oma failidele ligi mitmetel seadmetel korraga. Kuna klientidel, kes on seda proovinud, on seda vaja siis võib neil olla soov hoida seal pilte või videoid, mis vajavad aga rohkem mälu. Nagu näha tasuta versioonist ei piisa ja minnakse aja jooksul üle tasulisele paketile.

Mis aga täpsemalt Freemium ärimudel endast kujutab? Selle põhimõte on pakkuda toodet, mis on mingil väiksemal määral olemas tasuta versioonina. Kui aga paketti suurendatakse ehk siis makstakse kindel summa, siis sellega kaasnevad mitmed kasud. Inimesed tavaliselt proovivad uusi asju kui need on tasuta, mis annab Freemium tarkvarale hea tutvumislahenduse oma klientidele. Tasuta versioon annab piisavalt kokkupuudet tootega, et kliendid, kes toodet edasi soovivad kasutada lähevad parema versiooni saamiseks üle tasulisele versioonile.

Piiranguid on mitmesuguseid. Mõned on ajalised, näiteks Netflixis saab kasutada tasuta verisooni kuu aega ja kui on soov jätkata, siis hakkab igakuiselt selle eest tasuma. Mõned tarkvarad, näiteks nutitelefonis mängud, pakuvad tasulist versiooni, et eemaldada reklaamid, mis iga kindla aja tagant hüppavad ekraanile. Mängud, kus on kasutusel mänguraha pakub ka võimalust mängu sees päris raha eest osta endale raha juurde. Muidugi on ka varasemalt Dropboxi näitel toodud versioon, kus saab suurema ehk tasulise paketi eest endale lisafunktsioone, mis selle näite põhjal on toodud lisamahuna.

Kasutatud materjalid:

Fernandes, T. Spotify Squad framework – Part I [WWW] https://medium.com/productmanagement101/spotify-squad-framework-part-i-8f74bcfcd761 (13.04.2020)

Fernandes, T. Spotify Squad framework – Part II [WWW] https://medium.com/productmanagement101/spotify-squad-framework-part-ii-c5d4b9398c30 (13.04.2020)

Patel, S. 7 Examples Of Freemium Products Done Right [WWW] https://www.forbes.com/sites/sujanpatel/2015/04/29/7-examples-of-freemium-products-done-right/#52f8edd26f15  (13.04.2020)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: